הודעת המערכת:  מערכת פליק מחפשת אותכם גולשים שאוהבים לכתוב ולשתף, צרו עמנו קשר דרך הטופס הזה.

עוד בספורט
מרתון ירושלים ב 1-3-13 עבור ילדים חולי סרטן
עומרי כספי מחפש את כספי הבא
מכבי תל אביב בכדורגל כובשת את הספורט!
השופטים החליטו: "שדרן הספורט הבא של ישראל", הוא ספיניו
שדרן הספורט של ישראל
שדרן כדורגל נולד
ההכנות בעיצומן: גביע אירופה מגיע ליד מרדכי
מחקר ישראלי:שינוי שיטת הניקוד בכדורגל, יביא לגידול בתפוקת השערים
"ולפעמים החגיגה נגמרת..."
"הכדור הוא הגול" - אבי מלר ונדב יעקבי במופע חדש בתיאטרון צוותא
בגן גורו זוכרים את הספורטאים האוסטרליים שנהרגו במכביה
טקס הזנקת לפיד המכבייה ה-18 נערך השבוע באתר קברות המכבים ביער בן שמן
המכביה ה-18 כבר כאן. היכונו לטקס פתיחה מרהיב ומרגש מאי פעם
אליפות אירופה בשיט
רוצים להגיע ליחידה מובחרת? ככה תשיגו כושר קרבי
מסעה של נבחרת הנשים הישראלית בכדורסל
מכבי תל אביב מתכוננת כבר לעונה הבאה
מכבי תל אביב ומכבי חיפה בגמר הפיינל פור הישראלי
מכבי שלנו
ליגת האלופות
מודעות גוגל
פרסומת

רוצים להגיע ליחידה מובחרת? ככה תשיגו כושר קרבי


פורסם ב15/6/2009 11:51 על-ידי יובל קפיטולניק, מנכ"ל דינמיקל שירותי כושר

בכדי לעבור את המיונים ליחידה מובחרת או לסיירת יש צורך בפיתוח כושר קרבי ותקופת החופש הגדול היא זמן טוב להתחיל לפתח אותו. כושר קרבי בנוי מיכולות פיזיות ומנטאליות גבוהות. מהבחינה הפיזית, כושר קרבי מתבטא ביכולת עמידה גבוהה במאמצים פיזיים קשים וביכולת להפיק כוח רב וסיבולת לאורך זמן, תוך דגש על הספק מקסימאלי.

מהבחינה המנטאלית כושר קרבי פירושו היכולת להתמודד עם לחצים וקשיים פיזיים שלעתים יש לבצעם בתנאים סביבתיים קשים כמו מזג אוויר קיצוני, מחסור בשעות שינה ומחסור במזון. נוסף לכך, בכל המצבים הקשים הללו אין הנבדק יכול להתרכז רק בעצמו (כמו למשל ספורטאי תחרותי בריצות מרתון), אלא עליו להפגין יכולות חברות, מנהיגות ודאגה לזולת, כי בסוף התהליך אחד הדברים המשמעותיים הוא הפאן הסוציומטרי. עם זאת, ההנחה הבסיסית היא שקל יותר לשפר את הכושר הגופני מאשר את הכושר המנטאלי.

בגיבושים לסיירות וליחידות מובחרות מחפשים את אלו שלא נשברים ושלא מוותרים גם כאשר הם מרגישים שאינם יכולים עוד. הכנה נאותה לגיוס מספקת כלים לפיתוח ולחיזוק תחושת המסוגלות העצמית והביטחון של המתגייסים בכישוריהם האישיים – הפיזיים, המנטאליים, הקוגניטיביים והחברתיים. ניתן לפתח כושר קרבי במסגרת אישית או קבוצתית. כאשר הכנה טובה כוללת תרגול בהתמודדות עם אתגרים פיזיים ונפשיים (לקראת ניווטים, שדאות, מסעות אלונקה), הגברת הביטחון העצמי ביכולת לסמן מטרה ולדבוק בה, ביכולת לקחת אחריות על עצמי ולגלות יוזמה, והפחתת אי ודאות ולחצים לקראת הגיוס. בהיבט הפיזי ההכנה נחלקת לשלושה נושאים: אימוני סיבולת, אימוני כוח ואימוני גמישות הנערכים בתנאים סביבתיים קשים.
 
בני נוער שהיו בעלי כושר גופני טוב בעבר יכולים לבצע מספר פעילויות שיחזירו אותם לרמה סבירה של כושר גופני ויחזקו אותם מבחינה מנטאלית, אך לא ניתן לעשות את הכל ברגע האחרון ולאנשים בכל גיל שמעולם לא עשו פעילות, לא מומלץ לעבור לפעילות גופנית אינטנסיבית באופן חד, כיוון רמת כושר גבוהה מושגת באמצעות עבודה קשה לאורך זמן. כשנערים ונערות לפני גיוס נמצאים בכושר גופני לקוי הסיכויים שלהם להצליח לעבור גיבושונים קלושים ואם לכושר הלקוי מתלווה מוטיבציה גבוהה הם גם עלולים להיפצע.
 
מי שעוסק בספורט לאורך השנים צריך רק לעשות התאמה לדרישות הכושר הקרבי, שאותה ניתן לבצע גם כחודש לפני מועד הגיבושון, כיוון שהבסיס קיים. מי שלא עסק בספורט מימיו, צריך לפחות חצי שנה על מנת לבנות יכולות גופניות. מי שלא עסק בספורט כלל ובכל זאת רוצה ונזכר ברגע האחרון כדאי שיתרכז בסיבולת, בתנועתיות ובגמישות. בניה גופנית רצינית לא תהיה מזה, אך זה יעזור בהפחתת הסיכונים לפציעות.
 
יש להקפיד על העיקרון הבסיסי בבניית הכושר הגופני והוא עקרון ההדרגתיות. את התוכנית יש לבנות לפי הזמן שנותר עד לגיבוש, להקפיד על סרגל מאמצים קפדני למניעת פציעות ונזקים גופניים שעלולים להתרחש בעקבות אימונים לא מבוקרים ולאורך כל ימי ההכנה לא לשכוח להמשיך להיות קשובים לגוף, להקפיד על תזונה מגוונת ומאוזנת, להקפיד על מנוחה נאותה – שעות שינה מספקות ולאמץ חשיבה חיובית.
 
יובל קפיטולניק, מנכ"ל "דינמיקל שירותי כושר", מאמן ספורט מוסמך ומדריך בכיר למועדוני בריאות וכושר, מנהל פורום "כושר קרבי" ומרצה בקורסי הכשרת מדריכים ב"וינגייט" ובהתאחדות לכדורגל ומנחה סדנאות לבריאות הגוף מציע מבנה בסיסי של אימון הכנה:
10 דקות חימום: ריצה קלה, תנועתיות ומתיחות
בכל התרגילים הבאים מבצעים כמות חזרות מקסימאלית בכל סט ודקה וחצי מנוחה בין סט לסט.
4 סטים של שכיבות סמיכה.
5 סטים של עליות מתח
3 סטים פשיטת מרפקים על מקבילים
3 סטים כפיפות בטן
2 סטים כפיפות בטן אלכסון
4 סטים לגב תחתון – בשכיבה על הבטן - הרמת יד ורגל נגדית
יציאה ל- 30 – 45 דקות ריצה בקצב בינוני. כשמתעייפים עוברים להליכה וחוזר חלילה.
מסיימים בהרפיה ומתיחות
 
באשר לאספקטים מנטאליים וקוגניטיביים -
  • מומלץ לעבוד על ההכנה בקבוצה, להתארגן עם מספר חברים על מנת ללמוד ולתמוך אחד בשני במהלך המאמץ הגופני.
  • רצוי לקבל החלטה מראש לפני הגיבוש כי מה שלא יהיה, ברגע השבירה לפני שמוותרים סופית, נושמים עשר נשימות עמוקות. האתנחתה תביא להתאוששות קלה וזו יכולה לעזור שלא להישבר.
  • כחלק מההכנה למטלות עיוניות – ניתן לשלב אתגרים קוגניטיביים במהלך הפעילות הפיזית. למשל, להפעיל את הראש במצבים של אפיסת כוחות, במהלך התאוששות מפעילות ואפילו במהלך הריצה כשאתה לבד לדקלם את לוח הכפל או באימון עם חברים לשחק 7 בום, טריוויה וכדומה.


מאמרים קשורים:
 מסעה של נבחרת הנשים הישראלית בכדורסל   אחי - לך לקרבי תגים: צבא , כושר-קרבי , ספורט , אימון
  הוסף למועדפים האישי הוספה לדף המועדפים האישי   הדפסת הכתבה הדפסת הכתבה   שלח לחבר שלח לחבר
תגובות הגולשים


התוכן המופיע באתר נכתב על ידי גולשים.במידה ונתקלת בתוכן הפוגע בזכויות יוצרים, אנא עדכן אותנו ואנו נסיר אותו באופן מיידי.