הודעת המערכת:  מערכת פליק מחפשת אותכם גולשים שאוהבים לכתוב ולשתף, צרו עמנו קשר דרך הטופס הזה.

עוד בספורט
מרתון ירושלים ב 1-3-13 עבור ילדים חולי סרטן
עומרי כספי מחפש את כספי הבא
מכבי תל אביב בכדורגל כובשת את הספורט!
השופטים החליטו: "שדרן הספורט הבא של ישראל", הוא ספיניו
שדרן הספורט של ישראל
שדרן כדורגל נולד
ההכנות בעיצומן: גביע אירופה מגיע ליד מרדכי
מחקר ישראלי:שינוי שיטת הניקוד בכדורגל, יביא לגידול בתפוקת השערים
"ולפעמים החגיגה נגמרת..."
"הכדור הוא הגול" - אבי מלר ונדב יעקבי במופע חדש בתיאטרון צוותא
בגן גורו זוכרים את הספורטאים האוסטרליים שנהרגו במכביה
טקס הזנקת לפיד המכבייה ה-18 נערך השבוע באתר קברות המכבים ביער בן שמן
המכביה ה-18 כבר כאן. היכונו לטקס פתיחה מרהיב ומרגש מאי פעם
אליפות אירופה בשיט
רוצים להגיע ליחידה מובחרת? ככה תשיגו כושר קרבי
מסעה של נבחרת הנשים הישראלית בכדורסל
מכבי תל אביב מתכוננת כבר לעונה הבאה
מכבי תל אביב ומכבי חיפה בגמר הפיינל פור הישראלי
מכבי שלנו
ליגת האלופות
מודעות גוגל
פרסומת

מחקר ישראלי:שינוי שיטת הניקוד בכדורגל, יביא לגידול בתפוקת השערים


פורסם ב19/10/2009 16:18 על-ידי אריאל פלר

מודל מחקרי שפותח על ידי ד"ר חן כהן מהמכללה האקדמית באשקלון קובע כי שינוי שיטת הניקוד בכדורגל, יוביל לצמצום מספר המשחקים המסתיים בתיקו אפס ויביא להגדלת מספר השערים במשחק ולהעלאת העניין של הצופים בו.את המודל המחקרי הכינה ד"ר חן כהן, המשתייכת לסגל האקדמי במכללה האקדמית באשקלון בשיתוף עם עמיתה , ערן כהן, הלומד לתואר שני לכלכלה באונ' בן גוריון.
במבוא למודל המחקרי שלהם, מציינים השניים:"שינוי שיטת הניקוד בכדורגל נדון בשנים האחרונות על ידי מאמנים, שחקנים, צופים ופרשנים ואצל רבים מהם מתחזקת הדעה שיש לשנות את שיטת הניקוד באופן כזה שתוצאת התיקו 0 תזכה את שתי הקבוצות ב- 0 נקודות ואילו כל יתר התוצאות ינוקדו ללא שינוי: עבור תיקו שאינו 0:0 שתי הקבוצות יזכו בנקודה אחת, ניצחון של אחת הקבוצות על יריבתה תזכה את המנצחת ב-3 נקודות ואת המפסידה ב-0 נקודות".
מבדיקת הנתונים בעונה הקודמת עולה כי בליגה האיטלקית, הסיכוי לתוצאת תיקו הוא הנמוך ביותר ועומד על 4.47%. בליגה הספרדית, הסיכוי הוא קצת פחות מ-5%. בליגה הגרמנית הידועה בנתוניה הסטטיסטים המרשימים השכיחות של תיקו מאופס היא כ-4.9% לעומת זאת, בליגה האנגלית, האהובה בעיני רבים, שכיחות התיקו בלי שערים עומדת על כ-11%. כמו הליגה האנגלית, גם בליגה הטורקית והפורטוגזית שכיחות התוצאה עומדת על כ-11%. ליגת העל הישראלית עומדת במקום "מכובד" בראש הטבלה עם לא פחות מ-13.64% מהמשחקים שמסתיימים בתוצאה מאופסת.

לכל הדעות,משחק ללא שערים מותיר אחריו תחושת פספוס אצל הצופים וגם אצל הקבוצות המתחרות.בעבודת המחקר שלהם בחנו השניים, בעזרת מודל מדעי , האם שינוי שיטת הניקוד המדוברת אכן יביא לצמצום השכיחות של תוצאת התיקו 0:0, ובאיזה שיעור. כמו כן ביקשו החוקרים לראות כיצד צפויה שיטת הניקוד החדשה להשפיע על ממוצע השערים במשחק, בהשוואה למצב הקיים. המודל מניח שכל קבוצה משקיעה מאמצים בגובה מסוים – ועליהם היא משלמת בין אם היא מנצחת ובין אם לא. הקבוצה שתשקיע יותר מאמצים (שמתבטאים באימונים, בשחקנים יקרים, בצוות מקצועי וכ"ו) תנצח את המשחק ותזכה בפרס ,בהפחתת המאמץ שהשקיעה.

"שיטת הניקוד המוצעת תמריץ את השחקנים להשקיע מאמצים גדולים יותר בהשגת ניצחון ולא להסתפק יותר ב"שכיבה על הדשא" תוך ציפייה לתיקו המיוחל" אומרת ד"ר כהן. "שיטת הניקוד החדשה תעשיר את האסטרטגיה שבמשחקי הכדורגל" היא מוסיפה.

מתוצאות עבודתם עולה ששינוי שיטת הניקוד, אכן יוביל לצמצום מספר המשחקים שבהם לא יובקעו שערים. כמו כן ניתן ללמוד מהמודל ששינוי השיטה צפוי להביא לעלייה במספר השערים במשחק,גם במשחקים שבהם מובקעים שערים.

החוקרים קובעים, לפיכך, כי יישום השיטה יביא להשבחת הליגה בצורה משמעותית,. "תופעה ידועה בכל הליגות היא שקבוצות חלשות מגיעות למשחק במטרה קבועה מראש- לחלץ תוצאת תיקו 0 כדי לזכות בנקודה אחת. אנו מאמינים ששיטת הניקוד החדשה תביא לצמצום התופעה הזאת ואם ההתאחדות מעוניינת למגר אותה כמעט לחלוטין, עליה לשקול שיטת ניקוד שבה תוצאת תיקו אפס תגרור קנס של הפחתת נקודות לכל אחת מהקבוצות".

ד"ר כהן היא בוגרת תואר שלישי בכלכלה מבאונ' בן גוריון, ומתמחה בתורת המשחקים, תחרויות ומכרזים, חברת סגל במכללה האקדמית באשקלון - המחלקה לכלכלה וניהול – והיא תשמח להתראיין ולהסביר את המודל.מאמרים קשורים:
 ג'ינגול בלתי יאמן ! 
  הוסף למועדפים האישי הוספה לדף המועדפים האישי   הדפסת הכתבה הדפסת הכתבה   שלח לחבר שלח לחבר
תגובות הגולשים


התוכן המופיע באתר נכתב על ידי גולשים.במידה ונתקלת בתוכן הפוגע בזכויות יוצרים, אנא עדכן אותנו ואנו נסיר אותו באופן מיידי.