הודעת המערכת:  מערכת פליק מחפשת אותכם גולשים שאוהבים לכתוב ולשתף, צרו עמנו קשר דרך הטופס הזה.

עוד בלימודים
איך בוחרים בית ספר לבניית ציפורניים
נפתח המרוץ למיליון של תלמידי רשת עמל
פרויקט מחשב לכל ילד
לימודים של קלינאות תקשורת
טלוויזיה שנותנת משמעות לחיים
סובלים מלקות למידה?EZ WAY פסיכומטרי מציעים קורס פסיכומטרי מיוחד עבורכם
בית ספר שיגרה טובה ומהנה
לימודים בחינם ברשת האינטרנט
פסיכומטרי בתיכון - האם זה כדאי?
איך להשיג ציון מעולה
איך מתמודדים עם דחיית שעורי בית
סטו"צים - לא מה שחשבנתם
מודעות גוגל
פרסומת

סטו"צים - לא מה שחשבנתם


פורסם ב12/11/2008 00:07 על-ידי דורון אלעד

עם פתיחתה של שנת הלימודים האקדמית בכל הארץ, נכנסו למגזר הסטודנטים רבבות אנשים מרחבי הארץ הלומדים מקצועות שונים במוסדות אקדמיים מגוונים.
אך בין הסטודנטים, נמצאים לא מעט בני נוער אשר לקחו על עצמם יוזמה לספק את סקרנותם הבלתי פוסקת ולהפוך לסטו"צים! כן כן! לאלו מכם, שלא הצליחו לקשר בין ראשי התיבות למונח, אסביר שסטו"צ הוא קיצור לסטודנט צעיר.
חלק גדול מכם ודאי מרים כעת גבה ותוהה- "למה הם צריכים את זה?" , או אפילו "איזה חננות" , לצורך שבירת המיתוסים המקובלים, אשמח לפרט על כך ואולי להפריך גם כמה סטראוטיפים בדרך.
למרות שאני בטוח שקיימים סטו"צים אשר את לימודיהם האקדמיים החלו כתוצאה מלחץ משפחתי. אך אני מאמין שמסלולם של רוב הסטודנטים הצעירים החל דווקא מסקרנות במקצוע מסויים שלא באה לעולם לידי סיפוק. אותם נערים ניצלו ככל יכולתם את המשאבים אשר עמדו לרשותם, כמו אינטרנט, ספרים וכו'... אך כמות המידע אשר ניתן להפיק ממנו תועלת באינטרנט זניחה לעומת כמות הידע אשר רוכשים במסלולים לתואר ראשון.
 אותה סקרנות, גרמה לסטו"צים לחפש אחר מקור מידע מהימן אשר יוכל להעשיר את ידיעותיהם ולספק את סקרנותם. ברצוני להדגיש כי ברוב הפעמים, מסלולי הלימוד בהם לומדים סטודנטים צעירים זהים לחלוטין למסלולים בהם לומדים אנשים אחרי צבא, בעלי תעודת בגרות, מה שדורש מהסטודנטים הצעירים כוח רצון, התמדה והשקעה רבה שבחלק מהפעמים דורשת ויתורים מסוגים שונים.
השילוב בין לימודים לתואר ראשון לבין לימודים בתיכון ועשיית בגרויות יכול לפעמים לגרום לעומס רב ולכן, אין ספק שלימודים לתואר ראשון בגיל כה צעיר אינם מתאימים לכל אחד. למעשה, רוב רובם של הסטו"צים הגיעו למסלולים ללימודי תואר ראשון כחלק מתוכנית מחוננים זו או אחרת, אשר גם היא נועדה לספק את סקרנותם הרבה של נוער מחונן אשר כמעט תמיד לא באה לידי סיפוק בבית הספר. נוער מחונן הוא סוג מיוחד ביותר של תלמידים, אשר עליו לא אוכל לפסוח מבלי לפרט מעט. רוב המחוננים אובחנו כמחוננים בתחילת ביה"ס היסודי בו עברו שורה של מבחנים אשר בסופם "עברו" רק המחוננים. למרות שקיימים הורים שלפני מבחנים מהסוג הזה שולחים את ילדיהם ל"מרתונים" שונים אשר מטרתם להכין את ילדיהם למבחן (מה שיכול להיראות כאבסורד), מחוננות היא יכולת שברובה היא מולדת ואין בקורס כזה או אחר כדי לשפרה. למרות שמחוננות מאובחנת רק בתחילת ביה"ס היסודי, ברוב הפעמים, מחוננים מגלים יכולות יוצאות דופן כבר בגיל צעיר בהרבה, כגון ידיעת קרוא וכתוב בגיל מוקדם, יכולת חישוב וזיכרון פנומנליים וכו'...אולם גם ליכולות שכליות גבוהות יש מחיר גבוה. רוב המחוננים יוכלו לאמת את הדבר, שבעיקר בגילאים המוקדמים של ביה"ס היסודי, התקשו במציאת חברים איתם יוכלו לדבר ולהתבטא ברמה שלהם והשתעממו עד מאוד בשיעורים בביה"ס.
עקב הסיבות הנ"ל, קיימים מחוננים רבים (ואולי אפילו לאו דווקא מחוננים) אשר נחשפים ל"עולם האקדמי" שמאפשר להם ללמוד את המקצוע האהוב עליהם ברמה גבוהה מרמת ביה"ס ומחליטים לנשור מבי"ס. חלקם אפילו לא טורחים להשלים את הבגרויות. לעיתים, למידת דברים במסגרת קבוצתית יכולה להיות קשה גם עבור אנשים מחוננים שמשתעממים מהחזרה המיותרת על חומר הלימוד, בשעה שהם עצמם מסוגלים ללמוד אותו בעשירית זמן.
בנוסף לכל זאת, סטודנטים צעירים נתקלים גם בלא מעט קשיים במסגרת לימודיהם האקדמיים (אשר ברובם אינם קשורים בכלל ללימודים), שלטובתם אשקיע מספר מילים כדי לנסות ולשפר את מודעות הסביבה אליהם ואולי להקל במעט את חייהם של הסטו"צים:
1. לכל אלה מכם שודאי מחשיבים אדם סקרן אשר מתחיל ללמוד בגיל צעיר כדי לספק את סקרנותו "חנון" או "חרשן" , תעשו לסטודנטים הצעירים טובה ותשמרו את מחשבותיכם ודעתכם לעצמכם. הערות מהסוג הזה לא רק פוגעות, אלא גם מעבירות רושם אישי מאוד שלילי. לא כל המחוננים ולא כל הסטו"צים "חנונים" , ותתפלאו לשמוע שקיימים גם סטו"צים אשר כיף להעביר את הזמן במחיצתם. 
2. לחבריהם של הסטו"צים- תעשו טובה לחבריכם, ואל תביעו דעות שליליות. ההחלטה להתחיל לימודים אקדמיים אינה ברוב הפעמים קלה, ואם תגלו חוסר פרגון או ביטויי קנאה למיניהם, אין הדבר יעזור לא לכם ולא להם. היו חברים אמיתיים ופשוט-פרגנו!
3. להוריהם של הסטו"צים- תמיכתכם חשובה להם! הראו להם שאתם מעריכים את השקעתם ואת הישגיהם, ואם הם מתקשים או נכשלים- עודדו אותם להצליח, פרגנו להם ודרבנו אותם! אך אל תלחצו או תלחיצו אותם בשום דרך!! דעתכם חשובה להם!


ולסיום, אאחל שנת לימודים מוצלחת לכל עם ישראל- לתלמידים, למורים, למרצים, לסטודנטים וכמובן לסטודנטים הצעירים.
 מאמרים קשורים:
 איך מתמודדים עם דחיית שעורי בית  פרויקט מחשב לכל ילד תגים: סטודנטים , לימודים , שכר-לימוד
  הוסף למועדפים האישי הוספה לדף המועדפים האישי   הדפסת הכתבה הדפסת הכתבה   שלח לחבר שלח לחבר
תגובות הגולשים


התוכן המופיע באתר נכתב על ידי גולשים.במידה ונתקלת בתוכן הפוגע בזכויות יוצרים, אנא עדכן אותנו ואנו נסיר אותו באופן מיידי.